Zakaz odprowadzania wód opadowych do kanalizacji sanitarnej
Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Przeciszowie przypomina, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zabronione jest wprowadzanie wód opadowych, roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej. Wprowadzanie wód opadowych do kanalizacji sanitarnej poprzez podłączenie rur spustowych, krat czy wpustów do instalacji kanalizacyjnej lub otwieranie studzienek kanalizacyjnych dla odprowadzenia wody deszczowej z posesji są działaniami prawnie zakazanymi.
Mając powyższe na uwadze wzywamy wszystkich odbiorców, którzy w jakikolwiek sposób odprowadzają wody opadowe do kanalizacji sanitarnej, do niezwłocznego zlikwidowania nielegalnych podłączeń (rynny dachowe, kratki ściekowe, rury drenażowe) oraz zaprzestania bezprawnych spustów wody opadowej do studzienek kanalizacyjnych w terminie do dnia 18 października 2024 r.
Kontrole będą prowadzone po wyżej wyznaczonym terminie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości właściciel nieruchomości będzie zobligowany do wykazania prawidłowości w zagospodarowaniu wód opadowych na swoim terenie lub wskazania punktu ich włączenia do kanalizacji deszczowej.
Zgodnie z art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, kto nie stosuje się do zakazów, o których mowa w art. 9 ust. 1 podlega karze: grzywny do 10000 zł lub ograniczenia wolności.
Jeżeli stwierdzone zostaną nieprawidłowości, które nie zostaną przez właściciela posesji usunięte w wyznaczonym terminie, zastosowane zostaną środki prawne. W ekstremalnych przypadkach mogą nawet skutkować wypowiedzeniem umowy na odbiór ścieków, a także odłączeniem dostępu do kanalizacji sanitarnej i skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego. Ponowne zawarcie umowy na odbiór ścieków będzie możliwe po wyeliminowaniu nieprawidłowości, uregulowaniu kosztów ponownego przyłączenia do sieci, jak również ewentualnych kosztów sądowych.
Odprowadzenie wód opadowych do kanalizacji sanitarnej powoduje w okresach burzowych gwałtowne przepełnienie kanałów sanitarnych, co prowadzi do przeciążenia sieci kanalizacji sanitarnej, zwiększenie kosztów odbioru ścieków, gdyż zwiększają się koszty zużycia energii elektrycznej przez pompowanie zwiększonej ilości wody oraz szybsze zużycie urządzeń kanalizacyjnych, który w ostatecznym rozrachunku obciąża wszystkich mieszkańców gminy. Deszczówka w kanalizacji sanitarnej to również większe ryzyko podtopień czy nawet zalewania nieruchomości.